Movement 2011 Schedule 

Action! The Who and the what and the when

SATURDAY

Vitamin Water Stage

2pm-5pm DJ Harvey
5pm-7pm Metro Area
7pm-8pm Tortured Soul - live
8pm-10pm Kerri Chandler
10pm-12am Felix da Housecat

Beatport Stage

12pm-3pm Matthew Hawtin
3pm-4pm JPLS - live
4pm-6pm Ambivalent
6:30pm-8pm Heartthrob - live
8pm-9pm Gaiser - live
9pm-10pm Marc Houle - live
10pm-12am Richie Hawtin

Made in Detroit Stage

12pm-2pm Eric Johnson
2pm-3:30pm Chuck Daniels
3:30pm-5pm Mike Servito
5pm-6:30pm Michael Geiger
6:30pm-8pm Aril Brikha - live
8pm-11pm Visionquest - live/dj

Red Bull Music Academy Stage

2pm-5pm Electrobounce Presents:
5pm-6pm Hudson Mohawke - live
6pm-7pm Daedelus - live
7pm-8pm Dam-Funk & Master Blazter - live
8pm-930pm Matt Clarke
930pm-11pm Goldie ft. MC Armanni Reign
11pm-12am Skrillex

Movement Torino Stage

2pm-4pm The Siege - live/dj
4pm-6pm Space Time Continuum - live
6pm-7:30pm Cio D'or
7:30pm-8:30pm Kero - live
8:30pm-930pm Richard Devine - live
930pm-10:30pm Venetian Snares
10:30pm-12Am Monolake Surround - live

 
 

SUNDAY

Vitamin Water Stage

2pm-3:30pm Sammy Dee
3:30pm-5pm Mark Flash
5pm-7pm Margaret Dygas
7pm-9pm Ricardo Villalobos
9pm-11pm Sven Vath
9pm-11pm 69 (Carl Craig) - live

Beatport Stage

12pm-3:30pm Dr. Atmo
3:30pm-4:30pm Pulshar - live
4:30pm-6pm Livio & Roby
6pm-7:30pm Tini
7:30pm-9pm Martin Buttrich - live
9pm-10pm Guti - live
10pm-12am Loco Dice

Made in Detroit Stage

12pm-2pm Dj Cent
2pm-3:30pm Mike Brown
3:30pm-5pm Minx
5pm-6:30pm John Collins
6:30pm-8pm Al Ester
8pm-9:30pm Bruce Bailey
9:30pm-11pm Delano Smith

Red Bull Music Academy Stage

1pm-3pm Com Truise - live
3pm-4:30pm Space Dimension Controller - live
4:30pm-6pm Ana Sia - live
6pm-8pm Soul Clap
8pm-9pm Eliot Lipp - live
9pm-10pm Beardyman - live
10pm-11pm Gaslamp Killer
11pm-12am Aux 88 - live

Movement Torino Stage

2pm-4pm Nospectacle w/ Markus Guentner
4pm-5pm Deepchord presents Echospace - live
5pm-6pm Traversable Wormhole - live
6pm-7:30pm Ryan Elliott
7:30pm-9pm Steve Rachmad
9pm-10:30pm Ben Klock
10:30pm-12am Marcel Dettmann - dj set

 

MONDAY

Vitamin Water Stage

3pm-5pm Terrence Parker
5pm-6pm The Dirtbombs - live
6pm-7:30pm Reference - live
7:30pm-9pm Dubfire
9pm-10pm Green Velvet - live
10pm-12am Fatboy Slim

Beatport Stage

12pm-2pm Clark Warner
2pm-3:30pm Secrets - live
3:30pm-4:30pm Deniz Kurtel
4:30pm-6pm Three
6pm-7:30pm Art Department
7:30pm-9pm Justin Martin
9pm-10:30pm Victor Calderone
10:30pm-12am Adam Beyer

Made in Detroit Stage

12pm-2pm Erika
2pm-3:30pm Paranormal Tek
3:30pm-5pm Franki Juncaj aka DJ 3000
5pm-6:30pm District 909 - live
630pm-8pm DTM 5x5
8pm-9:30pm DJ T-1000
9:30pm-11pm Claude Young

Red Bull Music Academy Stage

2pm-4pm B.Bravo - live
4pm-5:30pm Pearson Sound / Ramadanman
5:30pm-7pm Calvertron and Figure
7pm-8:30pm Scuba
8:30pm-9:30pm Little Dragon - live
9:30pm-10:30pm MiMOSA
10:30pm-12am Flying Lotus - live

Movement Torino Stage

1pm-3pm Ataxia - live
3pm-4:30pm Dabura
4:30pm-6pm Anthony Attalla
6pm-8pm Boo Williams & Glenn Underground
8pm-9:30pm Shlomi Aber
9:30pm-11pm James Zabiela
11pm-12am Paul Kalkbrenner - live

Tags:

More by Metro Times music staff

Best Things to Do In Detroit

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

© 2014 Detroit Metro Times

Website powered by Foundation