Jazz Fest Schedule 

FORD DETROIT INTERNATIONAL JAZZ FEST

Saturday, Aug. 30

FORD MOTOR AMPHITHEATRE

Noon: Northview High School
1:15 p.m.: IAJE Reading Band
2:30 p.m.: Marion Hayden Bass Summit
4 p.m.: Russell Malone & Benny Green
5:45 p.m.: Nnenna Freelon
7:30 p.m.: Ron Carter
9:30 p.m.: Chaka Khan

STANDARD FEDERAL PYRAMID STAGE

Noon: Kenny Green
1:30 p.m.: Jackie Allen
3:15 p.m.: Eugene Maslov
5 p.m.: 2003 Heineken Contest Winner
6:45 p.m.: Michael Zaporski/Future Visions
8:15 p.m.: Barbara Ware
9:45 p.m.: Greg Osby

ABSOPURE/METRO TIMES WATERFRONT STAGE

Noon: Keller Middle School
1:15 p.m.: U-M Flint/Mott Comm. Coll. Steelheads
3 p.m.: Jackson Middle School
4 p.m.: Kennedy Middle School
5 p.m.: Marcus Belgrave Trumpet Summit I
6:45 p.m.: Caribbean Jazz Project
8:30 p.m.: Larry Nozero — The Jobim Project
10 p.m.: Louis Smith

JAM ACADEMY TENT

1:30 p.m.: Jazz Clinic
4 p.m.: Meet the Artist
6:30 p.m.: Student Jam Session

 

Sunday, Aug. 31

FORD MOTOR AMPHITHEATRE

Noon: Ludington High School
1 p.m.: Brothers Groove
2:30 p.m.: Michael Royal
4:15 p.m.: Lizz Wright
6 p.m.: Donald Walden & the Detroit Jazz Orchestra
7:30 p.m.: James Moody
9:30 p.m.: Roberta Flack

STANDARD FEDERAL PYRAMID STAGE

Noon: Schoolcraft College
1 p.m.: Anchor Bay High School
2:15 p.m.: Bill Heid
3:45 p.m.: Thornetta Davis
5:15 p.m.: Ilona Knopfler
7 p.m.: Jazzeray
8:30 p.m.: Carl Cafagna & North Star Jazz
10 p.m.: Russell Gunn & Ethnomusicology

ABSOPURE/METRO TIMES WATERFRONT STAGE

Noon: CMU Jazz Lab I
1 p.m.: Jefferson High School
2 p.m.: Farmington Harrison High School
3 p.m.: Rayse Biggs
4 15 p.m.: Renaissance High School
5:30 p.m.: Marcus Belgrave Trumpet Summit II
7 p.m.: Gerard Gibbs & ORGANized Crime
8:30 p.m.: Ronnie Cuber & Cubism
10:15 p.m.: Larry Smith

JAM ACADEMY TENT

2:30 p.m.: Jazz Clinic
4 p.m.: Meet the Artist
5 p.m.: Jazz Clinic
6 p.m.: Student Jam Session

 

Monday, Sept. 1

FORD MOTOR AMPHITHEATRE

Noon: Henry Ford Big Band
1 p.m.: National Jazz Orchestra of Detroit
2:30 p.m.: Terry Gibbs
4:15 p.m.: Freddy Cole Quartet
6 p.m.: Peter Cincotti
8 p.m.: Natalie Cole

STANDARD FEDERAL PYRAMID STAGE

Noon: John Sinclair
1:45 p.m.: Northville High School
3 p.m.: Ed Cherry
4:45 p.m.: Marcus Belgrave Trumpet Summit III
6:45 p.m.: Bop Culture
8:15 p.m.: Hiromi

ABSOPURE/METROTIMES WATERFRONT STAGE

Noon: Stevenson High School
1:15 p.m.: Johnnie Bassett
3 p.m.: Orchard Lake Middle School
4:15 p.m.: Paul Keller Ensemble
5:30 p.m.: Urban Transport
7 p.m.: Joey DeFrancesco
8:45 p.m.: G.E.Q.

JAM ACADEMY TENT

3 p.m.: Meet the Artist
4 p.m.: Jazz Clinic
5 p.m.: Student Jam Session

How a trumpeter from Chester, Pa., became the face of Detroit jazz.

This year’s free Ford Detroit International Jazz Festival has marquee attractions.

Best Things to Do In Detroit

Newsletters

Never miss a beat

Sign Up Now

Subscribe now to get the latest news delivered right to your inbox.

© 2016 Detroit Metro Times

Website powered by Foundation